DyskusjaDyskusja panelowa z udziałem praktyków i teatrologów
"Próba definicji teatru osób niepełnosprawnych i wykluczonych.
W poszukiwaniu własnego miejsca na teatralnej mapie"

Moderator dyskusji: Justyna Sobczyk
Paneliści:
Koert Dekker (Reżyser Theater Maatwerk, Holandia)
Katarzyna Wińska (reżyserka Opera Buffa)
Mariola Daszkiewicz – Konopczyńska (aktorka, animatorka teatru resocjalizacyjnego, pedagog, Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej Pedagogium, Warszawa)
Hubert Michalak (Nowa Siła Krytyczna)
Maria Pietrusza – Budzyńska (Fundacja Teatroterapia Lubelska)
Magda Dakowska (Teatr Klamra, Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Chata z pomysłami”)
Karolina Krawczyk (teatrolog)

Już od wielu lat trwa w Polsce dyskusja na temat teatru, w którym aktorami są osoby niepełnosprawne i wykluczone. Dyskusja trwa, ale odnoszę wrażenie, że sytuacja nie zmienia się. Teatr osób niepełnosprawnych i wykluczonych działa jakby w podziemiu...Teatry grają same dla siebie na " zamkniętych festiwalach" , twórcy i teatrolodzy dyskutują sami z sobą i nawet echo nie przebija się do świata ludzi teatru, czy do zwykłej publiczności...
Dlaczego tak jest? Gdzie lokalizują się sami twórcy tegoż teatru na teatralnej mapie Polski? Od czego taki stan rzeczy zależy? A może sami artyści nie są jeszcze gotowi na otwarte spotkanie z wymagającą publicznością i ostrą, rzetelną krytyką ?
Wiemy, że sytuacja teatrów osób niepełnosprawnych zagranicą wygląda inaczej. Dlaczego? Jakie składniki tworzą tę lepszą inność?
Zapraszamy do dyskusji samych twórców i krytyków teatralnych. Mam nadzieję, ze w tak szerokim gronie uda nam się odpowiedzieć na te i inne pytania, że wspólnie nakreślimy specyfikę polskiej rzeczywistości, którą również sami kształtujemy. Wierzę, ze obecność dyrektora i reżysera jednego z najciekawszych teatrów holenderskich Koerta Dekkera pomoże nam spojrzeć na tę sytuację w szerszym kontekście.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, twórców, obserwatorów, studentów, krytyków......
Justyna Sobczyk

więcej >>>