artbem_gora
 
 
ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury
artbem_bok

   

   
Bemowo Wspiera Talenty
Grupa Zgoda na festiwvalu Malta Festival
 


29 stycznia, piątek,
godz. 19:00

PRACOWNIA PODRÓŻY: WYPRAWA ROWEROWA KAUKAZ 2015
28 stycznia, czwartek, godz. 19:00
SPOTKANIE BEMOWSKIEGO KLUBU KSIĄŻKI
27 stycznia, środa,
godz. 19:00

SPOTKANIE AUTORSKIE
Z MAGDALENĄ GRZEBAŁKOWSKĄ
24 stycznia, niedziela, godz. 11:00 i 13:00
TEATRALNY PORANEK BAJKOWY: PAN KALAFIOR NA BIEGUNIE
23 stycznia, sobota,
godz. 12:00-14:00

MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY WOKALNE Z ZESPOŁEM HAPPY PLAY DIXIELAND JAZZ

23 stycznia, sobota,
godz. 19:00

FOLKOWO BEMOWO: HAPPY PLAY DIXIELAND BAND

23 stycznia, sobota,
godz. 11:00 i 14:30

Balet "Dziadek do orzechów" dla dzieci od lat 3
21 stycznia, czwartek, godz. 19:00
DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY: POWIĘKSZENIE
20 stycznia, środa,
godz. 19:00

WYKŁADY HISTORYCZNE: BEMOWO NIEODKRYTE WYKŁAD PIERWSZY: ŻYCIE W PŁYCIE. BEMOWO LAT 70./80.
14 stycznia, czwartek, godz. 11:00
FILMOWY PORANEK DLA SENIORÓW: DISCO POLO

14 stycznia, czwartek, godz. 18:30
90. urodziny Janusza Praszczura Orlowskiego
10 stycznia, niedziela, godz. 11:00 i 13:00
TEATRALNY PORANEK BAJKOWY: POLARNA PRZYGODA
ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury
oferta zajec tytul

Bemowskie Centrum Kultury aktywnie uczestniczy w międzynarodowych projektach kulturalnych. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i nowe partnerstwa.
Naszymi partnerami są organizacje z różnych państw Europy: Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Rumunia i Włochy.

Eurosamorząd 2014.
Polska-Ukraina

W dniach 14-16 listopada 2014 r. odbył się projekt międzynarodowy pn. "Eurosamorząd 2014. Polska-Ukraina". Był on kontynuacją zeszłorocznego projektu "Europejski Tydzień Młodzieży. Eurosamorząd 2013". W ciągu trzech dni projektowych młodzież w warszawskich, głównie bemowskich gimnazjów i liceów oraz młodzież skupiona wokół lwowskiego Domu Narodowego na Zbojiszczach spotkała się na kilku sesjach warsztatowych: merytorycznych, (poświęconych samorządowi, wyborom, wymianie młodzieży i projektom społecznym), integracyjnych i ewaluacyjnych. Podczas warsztatów poświęconych samorządowi i wyborom przypadającym 16 listopada, mieliśmy przyjemność gościć Posła na Sejm RP, szefa grupy eksperckiej ds. reformy administracyjnej na Ukrainie, pana Marcina Święcickiego. Pan poseł opowiedział o głównych założeniach tej reformy, o jej szansach i problemach, z jakimi muszą się zmierzyć władze Ukrainy, aby odbudować samorządność w swoim kraju. Uczestnicy zaś porównywali systemy administracyjne Polski i Ukrainy, wskazywali na ich wady, zalety i historyczne uwarunkowania.

Wspólnie zwiedziliśmy gmach Parlamentu, Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu oraz Stare Miasto. Odbyliśmy ciekawą wizytę w centrum pomocy imigrantom "Ukraiński Świat", gdzie obejrzeliśmy ciekawe ekspozycje, w tym wystawę zdjęć dokumentującą wydarzenia na kijowskim Majdanie. Uczestnicy projektu poprowadzili także audycję muzyczną w radiu Bemowo FM, poświęconą wolności w muzyce.

Wspomagali nas pracownicy i współpracownicy Instytutu Studiów Wschodnich, Fundacji Otwarty Dialog, Pracowni Aktywności Obywatelskiej, przewodnicy, tłumacze, pracownicy Radia BemowoFM oraz nasi koledzy z Bemowskiego Centrum Kultury. Dziękujemy partnerom: Fundacji Otwarty Dialog, Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej oraz naszym gościom z Ukrainy za pomoc w realizacji projektu.
MOJE ŻYCIE, MOJE MIESZKANIE. 2014

Kolejny międzynarodowy projekt za nami.
W dniach 6-12 lipca 2014 r. grupa polska gościła w Berlinie podczas finałowego etapu trójstronnego projektu „Moje życie, moje mieszkanie”. Projekt realizowaliśmy dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej, w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Przez 6 dni, razem z naszymi francuskimi partnerami z La Seyne sur Mer oraz młodymi Niemcami z berlińskiego ATRIUM, pracowaliśmy w trzech grupach warsztatowych. Pierwsza grupa, „malarsko-instalacyjna” miała za zadanie zmienić użyczone na galerię mieszkanie w prawdziwe artystyczne miejsce, pełne niezwykłych i nieszablonowych inspiracji i rozwiązań. Używaliśmy przypadkowych przedmiotów, elementów starych mebli, przedmiotów codziennego użytku, także tych znalezionych na miejscu, nawet roślin… Efekty tej pracy były zdumiewające. Druga grupa tworzyła artystyczne instalacje z kolorowych taśm („tape art”) w przestrzeni dzielnicy mieszkalnej Märkisches Viertel. Napisy, kształty, odwzorowane postaci czy przedmioty nadawały skwerom, fragmentom ścian, nawet chodnikom niezwykłego charakteru ulicznych galerii. Trzecia grupa pracowała pod przewrotnym hasłem „partyzanckiego ogrodnictwa” („guerrilla gardening”). Zamysł artystyczny polegał na twórczym przekształceniu roślin, kamieni, a także materiałów plastycznych w małe instalacje, które następnie znalazły swoje miejsce w szparach, dziurach w chodnikach, otworach w ścianach itp. Wszystko to w roku, w którym dzielnica Märkisches Viertel obchodzi 50. rocznicę swojego istnienia.
Mieliśmy także czas na wzajemne spotkania, rozmowy, sesję fotograficzną w przebraniach, krótkie zwiedzanie stolicy Niemiec oraz na piłkę nożną. W końcu trwały właśnie Mistrzostwa Świata…
Pod koniec naszego pobytu w Berlnie, podczas spotkania ewaluacyjnego z udziałem dyrektorów ATRIUM oraz Bemowskiego Centrum Kultury, Pani Claudii Güttner i Pana Marcina Jasińskiego, podjęto decyzję o kontynuacji trójstronnej współpracy młodzieży „Polska – Niemcy – Francja”.
W przyszłym roku rozpoczynamy kolejny projekt…

Moje życie, moje mieszkanie. Berlin 2014 – galeria zdjęć
OD-ZYSK! 2013

W dniach 20-27 października w Bemowskim Centrum Kultury odbyła się trójstronna wymiana młodzieży z Polski (Warszawa), Niemiec (Berlin) i Francji (La Seyne sur Mer). Projekt o nazwie „Od-Zysk!” zrealizowany został przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu "Młodzież w działaniu". Młodzież w wieku 14-17 lat brała udział w warsztatach artystycznych i edukacyjnych dotyczących upcyclingu. Uczestnicy tworzyli  mebli z europalet pod okiem artystki – p. Agnieszki Szreder.  Upcycling  jest to proces przetwarzania odpadów lub bezwartościowych produktów w nowe materiały i produkty o wyższej jakości, większej użyteczności i/lub większej wartości środowiskowej. Upcycling wiąże się z kreatywnością, wspólnotowością. Często wiąże się ze zmianą estetyki.
Ponadto uczestnicy projektu zwiedzili m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej i studio architektoniczne Nizio Design w Warszawie oraz Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Czas wypełniły także animacje językowe, ognisko, kręgle, gokarty i wiele innych atrakcji. Meble, które powstały - ławy, krzesła, stoły i regał – są jedyne w swoim rodzaju. Można je obejrzeć w klubie Pivnica w Bemowskim Centrum Kultury. Zadowolona z efektów wymiany młodzież już teraz planuje kontynuację wymiany – tym razem w Berlinie w lipcu 2014 r. W trakcie realizacji projektu gościliśmy także p. Claudie Güttner, Dyrektor Młodzieżowej Szkoły Artystycznej ATRIUM w Berlinie. Ukoronowaniem 5 letniej pracy nad wspólnymi projektami międzynarodowymi, jest podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Jugendkunstschule Atrium a Bemowskim Centrum Kultury w obecności Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy p. Pawła Bujskiego.

Wizyta przygotowawcza - OD-ZYSK! - galeria zdjęć
OD-ZYSK 2013 - galeria zdjęć
Prezentacja (do obejrzenia prezentacji potrzebny jest program Microsoft Power Point)
Europejski Tydzień Młodzieży - Eurosamorząd 2013


W dniach 27-29 maja 2013 r. w Bemowskim Centrum Kultury odbyła się główna część projektu "Europejski Tydzień Młodzieży - Eurosamorząd 2013". Projekt ten, realizowany dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej w ramach programu "Młodzież w działaniu", zgromadził trzydziestoosobową grupę bemowskich gimnazjalistów i licealistów, zainteresowanych tematyką samorządową i europejską. Wśród uczestników znaleźli się członkowie Młodzieżowej Rady Dzielnicy Bemowo oraz uczniowie z innych dzielnic Warszawy.

W tych dniach odbyły się seminaria młodzieży z młodymi radnymi oraz ekspertami w dziedzinie prawa europejskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmawialiśmy o tym co istotne dla młodych ludzi: o polityce młodzieżowej, infrastrukturze sportowej, bezpieczeństwie i kulturze, a także o wyborach do Europarlamentu w 2014 roku oraz idei obywatelstwa europejskiego. Uczestnicy projektu wspólnie przygotowali wniosek dotacyjny, zaprojektowali materiały informacyjne, rozmawiali z mieszkańcami podczas sondy ulicznej, przy wsparciu wolontariuszy radia Bemowo FM.

Jesteśmy przekonani, że projekt "Europejski Tydzień Młodzieży - Eurosamorząd 2013" będzie przyczynkiem do kolejnych inicjatyw wzmacniających zaangażowanie bemowskiej młodzieży w życie naszej Dzielnicy.

Dziękujemy za wsparcie naszego projektu Narodowej Agencji Programu "Młodzież w działaniu", Radnym Dzielnicy Bemowo, MRDB za zaangażowanie i pracę w miłej atmosferze, a także dyrekcjom bemowskich szkół oraz wszystkim partnerom zaangażowanym w jego realizację.


Europejski Tydzień Młodzieży - Eurosamorząd 2013 - galeria zdjęć
Trójstronna Wymiana Młodzieży:
Niemcy-Polska-Francja


Kolejny projekt realizowany przez Artbem i Atrium – berlińska szkoła artystyczna, a także z udziałem partnera z Francji – stowarzyszenie La Foyer Wallon Berthe z La Seyne sur Mer na Lazurowym Wybrzeżu. W październiku 2010 r. odbył się pierwszy etap projektu w Berlinie, gdzie młodzież z trzech krajów uczestniczyła w warsztatach artystycznych oraz zwiedziła stolicę Niemiec. Tematem przewodnim wizyty byli bracia-naukowcy Alexander i Wilhelm
von Humboldtowie. W warszawskiej części projektu uczestnicy poznawali Mikołaja Kopernika. Zwiedzili rodzinne miasto polskiego naukowca – Toruń, a także nowoczesne Centrum Nauki Kopernik. W ramach warsztatów uczestniczyli w zajęciach z malarstwa, ceramiki, streetartu i modelarstwa, a ich prace zostały przedstawione na wernisażu w Artbemie.
Finał projektu odbył się na przełomie października i listopada 2011 r. we Francji.
Młodzież w trakcie warsztatów fotograficznych, malarskich i z wklęsłodruku poznawała
lokalnego bohatera – Michela Pashę. Poza tym zwiedzili St. Tropez, Toulon oraz brali udział
w grze miejskiej w La Seyne sur Mer. Cały projekt zakończył się wspólną deklaracją dalszej
współpracy w przyszłym roku. Projekt uzyskał dofinansowanie z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.


Wymiana młodzieży Berlin 2010 - galeria zdjęć
Wymiana młodzieży Warszawa 2011 - galeria zdjęć
Wymiana młodzieży La Seyne sur Mer 2011 - galeria zdjęćFestiwal Teatralny
"Bemowskie Zaburzenia Teatralne"


Do tej pory odbyły się dwie edycje (2008 i 2010) tego festiwalu, którego organizatorem jest Bemowskie Centrum Kultury. Ma on na celu znalezienie miejsca dla teatrów z "pogranicza" we współczesnym teatrze, a także poszukiwanie dialogu między teatrem zawodowym a amatorskim. W ramach tego projektu odbyły się różnorodne wydarzenia: dyskusje panelowa na temat roli i przyszłości teatrów z "pogranicza"; szereg spektakli wystawianych przez teatry, w których pracują osoby niepełnosprawne, chore psychicznie, uzależnione i wykluczone ze społeczeństwa, zarówno z Polski, jak i Niemiec (Theater Thikwa) i Holandii (Theater Maatwerk) oraz wystawa zdjęć dokumentujących obie edycje festiwalu. Pierwsza edycja
została zorganizowana przy pomocy finansowej Funduszu Współpracy Polsko-Niemieckiej, druga natomiast przy pomocy finansowej Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie.

Projekty dofinansowane przez:


Bemowskie Zaburzenia Teatralne 2008 - galeria zdjęć
Bemowskie zaburzenia teatralne 2010 - galeria zdjęć
'Empowerment through arts
for disabled people'
("Wzmacnianie osób niepełnosprawnych
poprzez sztukę")
Bemowskie Centrum Kultury w latach 2008-2010 realizowało dwuletni projekt międzynarodowy w ramach programu Grundtvig. Partnerami artbemu w projekcie były instytucje z Belgii, Polski, Rumunii i Włoch. Odbiorcami natomiast były osoby pracujące z ludźmi niepełnosprawnymi intelektualnie, a także sami niepełnosprawni. W projekcie przeprowadzono spotkania i warsztaty u każdego z partnerów: Warszawa – XI 2008 i II 2009, Brasschaat (Belgia) – IV 2009, Kampenhout (Belgia) – IV 2009, Vicenza (Włochy) – X 2009, Calarasi (Rumunia)
– III 2010 i Gdańsk – V 2010
. W trakcie ostatniej wizyty wszyscy partnerzy przedstawili efekty swojej pracy z grupami projektowymi. Zorganizowane zostały ekspozycja prac i pokazy artystyczne, a także nastąpiło końcowe podsumowanie i oficjalne zamknięcie projektu.

Wzmacnianie osób niepełnosprawnych poprzez sztukę - galeria zdjęć

"Polsko-Niemieckie Warsztaty Teatralne"


Spotkania młodzieży odbyły się w Berlinie (5-12.07.2009 r.), i Warszawie (25-30.10.2009 r.) – projekt współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Obie grupy młodych artystów z Polski i Niemiec (naszym partnerem była berlińska szkoła artystyczna Atrium) brały udział w warsztatach teatralnych, które w zabawowy sposób przedstawiały elementy teatru improwizacyjnego. Odmienność językowa nie była tak ważna, jak spontaniczność czy szybka reakcja na zaistniałą sytuację. Finałem każdej wizyty było wystawienie przygotowywanego przedstawienia. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Berlina i Warszawy w wolnym czasie, co niewątpliwie przyczyniło się do zwiększenia znajomości kultury i historii obu grup partnerskich.

 
Powrót

 
ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury