artbem_gora
 
 
ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury
artbem_bok

   

   
Bemowo Wspiera Talenty
Grupa Zgoda na festiwvalu Malta Festival
 


29 stycznia, piątek,
godz. 19:00

PRACOWNIA PODRÓŻY: WYPRAWA ROWEROWA KAUKAZ 2015
28 stycznia, czwartek, godz. 19:00
SPOTKANIE BEMOWSKIEGO KLUBU KSIĄŻKI
27 stycznia, środa,
godz. 19:00

SPOTKANIE AUTORSKIE
Z MAGDALENĄ GRZEBAŁKOWSKĄ
24 stycznia, niedziela, godz. 11:00 i 13:00
TEATRALNY PORANEK BAJKOWY: PAN KALAFIOR NA BIEGUNIE
23 stycznia, sobota,
godz. 12:00-14:00

MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY WOKALNE Z ZESPOŁEM HAPPY PLAY DIXIELAND JAZZ

23 stycznia, sobota,
godz. 19:00

FOLKOWO BEMOWO: HAPPY PLAY DIXIELAND BAND

23 stycznia, sobota,
godz. 11:00 i 14:30

Balet "Dziadek do orzechów" dla dzieci od lat 3
21 stycznia, czwartek, godz. 19:00
DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY: POWIĘKSZENIE
20 stycznia, środa,
godz. 19:00

WYKŁADY HISTORYCZNE: BEMOWO NIEODKRYTE WYKŁAD PIERWSZY: ŻYCIE W PŁYCIE. BEMOWO LAT 70./80.
14 stycznia, czwartek, godz. 11:00
FILMOWY PORANEK DLA SENIORÓW: DISCO POLO

14 stycznia, czwartek, godz. 18:30
90. urodziny Janusza Praszczura Orlowskiego
10 stycznia, niedziela, godz. 11:00 i 13:00
TEATRALNY PORANEK BAJKOWY: POLARNA PRZYGODA
ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury
oferta zajec tytul

Grupy warsztatowe pozwalają dzieciom poznać język oraz zasady programu Odyseja Umysłu. Podczas zajęć dzieci będą rozwijać swoje talenty oraz uczyć się pracy w zespole aby wspólnie rozwiązywać postawione przed nimi zadania,  wymagające częstokroć różnych osobowości i umiejętności. W myśl powiedzenia Konfucjusza: "Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem", dzieci poprzez zabawę rozwiną swoją kreatywność, aby w przyszłym roku wziąć udział w drużynie konkursowej.

Grupa konkursowa jest drużyną różnych osobowości, które zgodnie z powiedzeniem "co dwie głowy to nie jedna", będą wytężać swoje kreatywne umysły, aby rozwiązać jeden z pięciu Problemów Długoterminowych. W zespole znajdą swoje miejsce zarówno młodzi konstruktorzy, dociekliwi wynalazcy, tancerze i tancerki, aktorzy, jak i młodzi artyści. Drużyna będzie samodzielnie tworzyć rozwiązanie problemu, czyli fabułę przedstawienia, jego scenografię, piosenki lub rymowanki, czy model pojazdu... Wszystko zależy od tego, który Problem młodzi Odyseusze zdecydują się rozwiązać na konkursie. Ta grupa stworzona jest z myślą o uczniach starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum.

Zapisy: Od sierpnia 2014
grupa konkursowa: dzieci do 15 roku życia 
grupa warsztatowa: od 1 do 6 klasy szkoły podstawowej
Czas trwania: Od września 2014
Termin: Grupa Konkursowa: 2 x w tyg.
Grupa Warsztatowa: 1 x w tyg.
Kontakt: Daniel Płoszaj daniel.ploszaj@artbem.pl
Instruktor: Daniel Płoszaj

 

Odyseja Umysłu – z nami myśli się lepiej


Odyseja Umysłu jest przyjaznym programem edukacyjnym, który uczy kreatywnego myślenia, umiejętności pracy w grupie, samodzielnego zdobywania informacji oraz twórczego rozwiązywania zagadnień. W Odysei każdy pomysł jest dobry, a wszystkie talenty są na wagę złota. Jesteś młodym konstruktorem? Masz zdolności oratorskie? A może chciałbyś pisać scenariusze lub rymowanki? W szkole nie zawsze jest na to czas. Odyseja uczy, że wyrażanie własnych myśli, wyciąganie wniosków, dzielenie się pomysłami oraz praca w grupie prowadzą do sukcesu. Twórca programu dr Sam Micklus mawia: „Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł; zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy!”             

Podczas naboru do grupy nie zaglądamy w Wasze świadectwa - cenimy za to Waszą pomysłowość! 
Potocznie mawia się, że 1 dziecko na 100 jest wyjątkowo zdolne. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że ponadprzeciętnie uzdolnionych dzieci jest zdecydowanie więcej. Odyseja Umysłu stwarza uczniom, którym do wyrażania myśli nie starczają szkolne zadania wspaniałe możliwości. Uczestnicy tworzą siedmioosobową drużynę, która pracuje wspólnie nad rozwiązaniem zadania i prezentuje je później w formie 8-minutowej prezentacji na eliminacjach regionalnych. Do dyspozycji drużyna ma bardzo ograniczony budżet (zazwyczaj ok. 350 zł), dlatego często do budowy urządzeń czy scenografii dzieci używają rzeczy wyciągniętych z piwnic lub odpadów, udowadniając tym samym, że można zrobić coś z niczego. 

Poza zagadnieniami długoterminowymi, które są ogłaszane co roku w październiku, drużyna rozwiązuje zadania spontaniczne, tzw. spontany, które na konkursie są nieznane do ostatniej chwili. Są to ćwiczenia manualne, słowno-manualne oraz słowne, które na celu mają rozbudzenie wyobraźni uczestników i naukę twórczego myślenia na zawołanie. 
Zwycięzcy polskiej edycji co roku biorą udział w światowych finałach w USA. Odyseja Umysłu działa w naszym kraju już od ponad 20 lat. W zeszłym sezonie wzięło w niej udział 2590 młodych Polaków, skupionych w 388 drużynach z 222 placówek. Jest się czym chwalić, bo do tej pory na finałach światowych Polacy zdobyli 18-krotnie Złoty Puchar i tytuł Mistrzów Świata!

W Bemowskim Centrum Kultury po raz pierwszy tworzymy drużynę konkursową oraz dodatkowo drużynę warsztatową dla najmłodszych, którzy podczas zajęć będą poznawać i rozwijać swoje umiejętności współpracy, aby w następnych latach brać udział w konkursie.

Zachęcam Was do spróbowania, gdyż sam miałem przyjemność uczestniczenia w tym wspaniałym projekcie. Impreza była po prostu fantastyczna! W Odysei Umysłów każdy jest zwycięzcą, bo poza rywalizacją niezwykle ważny jest aspekt zabawy, która towarzyszy młodym odkrywcom. 

  Daniel Płoszaj 
Trener

Szersze informacje dostępne są na głównej stronie organizacji: WWW.ODYSEJA.ORG.List od Prezesa Fundacji
Odyssey of the Mind Polska
Co powinni wiedzieć
Rodzice Odyseusza
Witaj, Odyseuszu-nowicjuszu
Streszczenia problemów,
którym stawią czoła tegoroczni Odyseuszepdf z regulaminemRegulamin zajęć
i warsztatów (Pobierz)
pdf z regulaminemKarta zgłoszeniowa
uczestnika zajęć (Pobierz)

 
Daniel Płoszaj
- absolwent Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, certyfikowany trener Odysei Umysłu, uczestnik OU w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Gdańsku, z którego drużyną zdobył trzecie miejsce w ogólnopolskich finałach w Gdańsku.
Laureat nagrody im. Natalii Sokołów przyznawanej dla najlepszego absolwenta humanisty w VIII LO w Gdańsku. Po maturze wraz z kolegą objechał autostopem oraz pociągami pół Europy.
Jego największą pasją jest muzyka, razem z grupą młodych, utalentowanych ludzi w Ogólnopolskim Festiwalu Młodej Myśli w Sopocie zaprezentował swoje własne piosenki (teksty + muzyka) i zajął drugie miejsce w kategorii ART.

ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury