ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury
artbem_gora
 
 
ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury
artbem_bok

 

   
Bemowo Wspiera Talenty
Grupa Zgoda na festiwvalu Malta Festival
  Chcesz otrzymywać newsletter Bemowskiego Centrum Kultury Artbem pocztą elektroniczną?
Wyślij nam swój e-mail na adres promocja@artbem.pl

Wpisanie się do newslettera jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2014 r. poz. 1182)

W każdej chwili możesz zrezygnować, przesyłając rezygnację na ten sam adres.
29 stycznia, piątek,
godz. 19:00

PRACOWNIA PODRÓŻY: WYPRAWA ROWEROWA KAUKAZ 2015
28 stycznia, czwartek, godz. 19:00
SPOTKANIE BEMOWSKIEGO KLUBU KSIĄŻKI
27 stycznia, środa,
godz. 19:00

SPOTKANIE AUTORSKIE
Z MAGDALENĄ GRZEBAŁKOWSKĄ
24 stycznia, niedziela, godz. 11:00 i 13:00
TEATRALNY PORANEK BAJKOWY: PAN KALAFIOR NA BIEGUNIE
23 stycznia, sobota,
godz. 12:00-14:00

MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY WOKALNE Z ZESPOŁEM HAPPY PLAY DIXIELAND JAZZ

23 stycznia, sobota,
godz. 19:00

FOLKOWO BEMOWO: HAPPY PLAY DIXIELAND BAND

23 stycznia, sobota,
godz. 11:00 i 14:30

Balet "Dziadek do orzechów" dla dzieci od lat 3
21 stycznia, czwartek, godz. 19:00
DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY: POWIĘKSZENIE
20 stycznia, środa,
godz. 19:00

WYKŁADY HISTORYCZNE: BEMOWO NIEODKRYTE WYKŁAD PIERWSZY: ŻYCIE W PŁYCIE. BEMOWO LAT 70./80.
14 stycznia, czwartek, godz. 11:00
FILMOWY PORANEK DLA SENIORÓW: DISCO POLO

14 stycznia, czwartek, godz. 18:30
90. urodziny Janusza Praszczura Orlowskiego
10 stycznia, niedziela, godz. 11:00 i 13:00
TEATRALNY PORANEK BAJKOWY: POLARNA PRZYGODA
ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury
kalendarium imprez

10 stycznia, niedziela, godz. 11:00 i 13:00
TEATRALNY PORANEK BAJKOWY: POLARNA PRZYGODA

Musicalowa, komediowa bajka o przygodach dwóch szalonych pingwinów Bolka I Loli, uwielbiających rock&rolla. Przez swą nierozwagę obudzą polarnego potwora, który okazuje się zwykłym, zaplątanym w śmieci ptakiem. Pojawi się pomocny polarnik, który pomoże mu wyjść z tarapatów. Dzieci dowiedzą się, że lód bywa zdradliwy. Bajka pokaże ile dobrych rzeczy zależy od człowieka, żyjącego w zgodzie z przyrodą, poruszająca problemy ekologiczne naszej planety. Bohaterowie: Kataryniarz wraz z papugą , Pingwiny Lola i Bolo, Polarnik, Potworek.Miejsce: SP 82, Sala Widowiskowa Bemowskiego Centrum Kultury
Bilety: 10 PLN


 

14 stycznia, czwartek, godz. 11:00
FILMOWY PORANEK DLA SENIORÓW: DISCO POLO

Szalone lata dziewięćdziesiąte, Tomek i Rudy (Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki) – chłopaki z prowincji napędzani młodzieńczą pasją i marzeniami, żegnają szarą rzeczywistość. Wspólnie zakładają zespół discopolowy i ruszają na podbój discopolowych list przebojów.
W rolach głównych wystąpili Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki, Joanna Kulig, Aleksandra Hamkało oraz Tomasz Kot. W filmie zagrali ponadto związani ze sceną muzyki disco polo: piosenkarz Tomasz Niecik, lider zespołu Classic - Robert Klatt oraz Radosław Liszewski, znany z występów w zespole Weekend.

Miejsce: Sala widowiskowa Bemowskiego Centrum Kultury
Bilety: 5 PLN20 stycznia, środa, godz. 19:00
WYKŁADY HISTORYCZNE: BEMOWO NIEODKRYTE WYKŁAD PIERWSZY: ŻYCIE W PŁYCIE. BEMOWO LAT 70./80.

Cykl 6 wykładów ukazujących obyczajowe, wojskowe i artystyczne oblicza dzielnicy.
Pokażemy je poprzez materiały archiwalne, prasowe, fotografie i wspomnienia mieszkańców oraz efekty własnych dociekań, badań terenowych. Koncepcja zakłada stopniowe odkrywanie przed słuchaczami ich otoczenia, od najnowszych i najbardziej namacalnych do najstarszych kontekstów historycznych: od powstawania osiedli w PRL do wojskowego i przemysłowego okresu rozbiorów. Przemiany te podsumujemy obrazem Bemowa w filmie.

Wykład pierwszy: Życie w płycie. Bemowo lat 70./80. W 1985 roku na łamach Tygodnika Stolica narzekano, że oddalone od centrum miasta Bemowo na 12,5 tys. mieszkańców ma jedną szkołę, cierpi na brak poczty i sprawnej komunikacji, a już dwa lata później powstały tu trzy nowe przychodnie
dla 60 tys. mieszkańców. Jak na nieobecnym niegdyś na mapach Warszawy, wojskowym lotnisku, stopniowo powstawało osiedle?

Miejsce: Ostatnie piętro Bemowskiego Centrum Kultury
wstęp wolny21 stycznia, czwartek, godz. 19:00
DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY: POWIĘKSZENIE

„Powiększenie" to jedno z ponadczasowych arcydzieł kina - w czterdzieści lat po premierze film Michelangelo Antonioniego wciąż pozostaje jednym z najbardziej intrygujących i wpływowych dokonań w dziejach sztuki filmowej.
Akcja toczy się "swingującym Londynie" lat 60., w środowisku artystycznej bohemy. Bohaterem jest wzięty fotograf mody imieniem Thomas (David Hemmings); otaczają go asystenci, modelki, dziewczyny szukające szczęścia, znudzone gwiazdy rocka, barwni, młodzi ludzie z towarzystwa. Thomas pracuje jak maszyna i równie intensywnie używa życia - jest młody, przystojny, bogaty, a jednocześnie cyniczny, beznamiętny i wewnętrznie wypalony. Pewnego dnia fotograf wałęsa się po parku robiąc przypadkowe zdjęcia. Dostrzega w oddali mężczyznę i kobietę. Para zachowuje się dziwnie; być może kłóci się, albo ze sobą flirtuje. Thomas robi im serię zdjęć. Zostaje zauważony przez kobietę (Vanessa Redgrave), która natarczywie domaga się, aby fotograf oddał jej film. Bohater oczywiście odmawia; po powrocie do pracowni wywołuje kliszę i robi odbitki. Dostrzega na nich szczegóły, które pozwalają podejrzewać, że w parku doszło do morderstwa, którego dowody zostały utrwalone na zdjęciach. Kolejne, coraz większe powiększenia utwierdzają Thomasa w domysłach, ale bohater wciąż nie jest pewien, co rzeczywiście zobaczył i sfotografował. Fotograf wraca na miejsce domniemanej zbrodni, zaciekle pracuje nad wydobyciem szczegółów z kliszy; odkrycie prawdy staje się jego obsesją - ale prawda cały czas mu się wymyka.

Miejsce: Sala widowiskowa Bemowskiego Centrum Kultury
Wstęp wolny23 stycznia, sobota, godz. 12:00-14:00
MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY WOKALNE
Z ZESPOŁEM HAPPY PLAY DIXIELAND JAZZ

Warsztaty poprowadzą muzycy z zespołu Happy Play Dixieland Jazz: Mieczysław Mazur i Andrzej Bigolas. Nie będziemy uczyć się jazzu, ale spróbujemy go poczuć. Tradycyjny jazz to przede wszystkim wspaniała muzyczna zabawa i rytm, który porywa. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się co to jest i jak brzmi tradycyjny jazz oraz nauczą się śpiewać jazzowe przeboje. Nauczymy się wielkiego polskiego ragtim'owego szlagieru "Dzisiaj, jutro, zawsze". Na wieczornym koncercie uczestnicy warsztatów wykonają go wspólnie z najlepszymi polskimi tradycjonalistami jazzowymi - zespołem Happy Play Dixieland Jazz.

Sala Koncertowa Bemowskiego Centrum Kultury
Zapisy: warsztaty@artbem.pl23 stycznia, sobota, godz. 19:00
FOLKOWO BEMOWO: HAPPY PLAY DIXIELAND BAND

Karnawałowy koncert, wyjątkowa podroż do korzeni jazzu, czasów dixielandowych brzmień i słynnych nowoorleańskich parad muzycznych. Muzyczny, perfekcyjny żywioł z drobną nutką nostalgii to gwarancja niezwykłej, radosnej przygody - to prawdziwy karnawał gdzie radość grania łączy się z radością słuchania. Nowoorleańskie standardy, szlagiery muzyki popularnej takie jak Hello Dolly, Mały Żigolo i własne kompozycje członków zespołu – to po prostu stary, dobry jazz w najlepszym wykonaniu.
Muzycy Happy Play to legendy polskiego jazzu. Wystarczy wspomnieć, że Mieczysław Mazur i Andrzej Snajper Jastrzębski współtworzyli Ragtime Jazz Band, którego płyta jako jedyna polska płyta znalazła się w nowoorleańskim Muzeum Jazzu, a na festiwalu muzycznym w Szwecji, w Malmӧ, Ragtime Jazz Band wszedł na scenę po zespole Luisa Armstronga. Za kulisami Armstrong usłyszawszy muzykę zapytał kolegów, dlaczego nic nie wie, że na festiwalu jest drugi amerykański zespół. Nie rozpoznawał żadnego z utworów, ponieważ były to wyłącznie kompozycje polskich jazzmanów. Kiedy zespół skończył grać, został zaproszony do garderoby Luisa Armstronga, który osobiście gratulował i ściskał dłonie muzykom i każdemu z nich złożył autograf na programie festiwalowym.  Lepszej rekomendacji dla muzyków nie sposób sobie wyobrazić.

Zespół Happy Play Dixieland Band wystąpi w składzie:
1. Roman Karwowski - trąbka
2. Andrzej Bigolas - klarnet, vocal
3. Andrzej Piela - puzon
4. Andrzej Snajper Jastrzębski - suzafon
5. Mieczysław Mazur - fortepian
6. Robert Barczyński - banjo
7. Czarek Ziółkowski - perkusja


Miejsce: Sala widowiskowa Bemowskiego Centrum Kultury
Bilety: 20/15 PLN
24 stycznia, niedziela, godz. 11:00 i 13:00
TEATRALNY PORANEK BAJKOWY: PAN KALAFIOR NA BIEGUNIE

Każdy lubi podróże, ale nasz Profesor Kalafior uwielbia je najbardziej ze wszystkich. Jako wielki badacz przyrody i zwyczajów zwierząt, zaprasza Was do wyprawy w krainę wiecznych lodów. A kiedy dacie ponieść się przygodzie, zobaczycie, że zwierzęta są jak ludzie. Mają swoje troski i radości. Oprócz zorzy polarnej, srogiego szczypiącego w uszy mrozu poznacie mieszkańców tej niezwykłej krainy oraz ich zwyczaje. Czy Pana Pingwina przed mrozem ochroni elegancki biało-czarny frak? Jak maleńka foczka bez kompasu radzi sobie w tej białej krainie? Mróz, śnieżyce, lód. Jednym słowem brrr! Każdy zmarźluch powie, że nie da się tam żyć. A jednak wcale nie jest to bezludna wyspa.Miejsce: Sala widowiskowa Bemowskiego Centrum Kultury
Bilety: 10 PLN

 

27 stycznia, środa, godz. 19:00
SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAGDALENĄ GRZEBAŁKOWSKĄ

Punktem wyjścia rozmowy z reportażystką Magdaleną Grzebałkowską będzie jej ostatnia książka „1945. Wojna i pokój”. Najnowsza książka autorki bestsellerowych „Beksińskich. Portretu podwójnego”  to reporterska opowieść o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia. 

Autorka wkracza na ziemie przez chwilę niczyje, albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany (było ich pół miliona), przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu, szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem Ikei, ludziom, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć. Oddaje głos ofiarom, chociaż i katom poświęca sporo miejsca – zwłaszcza, kiedy może dzięki temu pokazać powojenne pomieszanie ról i losów.

„1945. Wojna i pokój” to książka, dzięki której historia sprzed 70 lat znów jest na wyciągnięcie ręki.


Miejsce: Ostatnie piętro Bemowskiego Centrum Kultury
wstęp wolny

 

28 stycznia, czwartek, godz. 19:00
SPOTKANIE BEMOWSKIEGO KLUBU KSIĄŻKI

Filia Bemowskiego Centrum Kultury, ul. Czumy 8, Sala 118
29 stycznia, piątek, godz. 19:00
PRACOWNIA PODRÓŻY: WYPRAWA ROWEROWA KAUKAZ 2015

Zapraszamy na spotkanie z miłośnikami podróżowania. Opowiemy o swojej rowerowej przygodzie na Kaukazie. O ludziach spotkanych po drodze, o zwyczajach, zabytkach a przede wszystkim o stosunku do Polaków. Opowiemy o nas, grupie ludzi którzy mają wspólną pasję – rowery. O naszych przygotowaniach, przygodach i oczywiście o kolejnych planach. Będziecie też mogli poznać kilka prostych sposobów na to jak skutecznie i tanio przygotować wyprawę.
Więcej o nas

Miejsce: Ostatnie piętro Bemowskiego Centrum Kultury
wstęp wolny