artbem_gora
 
 
ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury
artbem_bok

 

     
Bemowo Wspiera Talenty
Grupa Zgoda na festiwvalu Malta Festival
  Chcesz otrzymywać newsletter Bemowskiego Centrum Kultury Artbem pocztą elektroniczną?
Wyślij nam swój e-mail na adres promocja@artbem.pl

Wpisanie się do newslettera jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2014 r. poz. 1182)

W każdej chwili możesz zrezygnować, przesyłając rezygnację na ten sam adres.17 maja (niedziela),
godz. 11.00

YES MENI IDĄ NA REWOLUCJĘ ( The Yes Men Are Revolting), reż. Andy Bichlbaum, Mike Bonano, Laura Nix USA 2014, 92 min

17 maja (niedziela),
godz. 20.00

PROFIL: AMINA (Amina Profile)reż. Sophie Deraspe, Kanada 2014, 84 min 
28 maja, czwartek,
godz. 18:00

Bemowski Klub Książki czyta z WARSZAWA CZYTA

28 maja (czwartek),
godz. 20:00
(godz. 18:00 – debata)

Lepiej tam nie idź. Zmiany
26 maja (wtorek),
godz. 19:00

Spotkanie Pracowni Podróży: Ania i Stasiek Szloser "Kilimandżaro - Na dachu Afryki"

26 maja (wtorek)
– 5 czerwca (piątek)

Ekspozycja powarsztatowa projektu "Dźwięczność", finansowanego ze środków Fundacji Orange.
23 maja (sobota),
godz. 13:00-15:00

Folkowo Bemowo: Warsztaty muzyczno-wokalne z zespołem "Dzikie Jabłka"

23 maja (sobota),
godz. 19:00

Folkowo Bemowo: Koncert Laureatów Radiowego Festiwalu "Nowa Tradycja"
7 maja, czwartek, godz.19:00
Spotkanie z pasją: Tomek Tułak "Magiczny Nepal". Zbiórka dla Nepalu!
6 maja, środa, godz. 18:00
Festiwal Warszawa czyta. BEMOWO/BLOKOWISKA/
CHAMOWO - dyskusja
24 maja (niedziela),
godz. 11:30 i 13:00

Teatralny Poranek Bajkowy: "Gdzie moja bajka"

24 maja (niedziela),
godz. 19:00

Koncert uczestników zajęć Pani Maryli Gralczyk pt. "Niech żyje bal"
10 maja (niedziela),
godz. 11:30 i 13:00

Teatralny Poranek Bajkowy: Profesorek Wodorek i wehikuł czasu
29 maja, piątek, godz. 11:30 i 20:00
Film "Bogowie"

29 maja (piątek),
godz. 19.00

Dieta – najlepsze lekarstwo. Wykład otwarty "Choroby układu krążenia a dieta".
22 maja (piątek),
godz. 18:00

Wiosenny koncert dziecięcego zespołu wokalnego "Bemciaki"

22 maja (piątek),
godz. 19.00

Żywienie osób aktywnych fizycznie. Wykład otwarty "Suplementy w diecie osób aktywnych. Czy warto je stosować?"
8 maja (piątek),
godz. 19.00

Żywienie osób aktywnych fizycznie. Wykład otwarty "Zapotrzebowanie na energię oraz praktyczne sposoby na jego pokrycie".
16 maja (sobota),
godz. 11.00

SŁODKI BLUES (Sugar Blues) reż. Andrea Culková, Czechy 2014, 78 min
12. festiwal DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

16 maja, sobota,
godz. 16:00

Koncert galowy
III Warszawskiego Festiwalu Piosenki Francuskojęzycznej FrankoFonia 2015

16 maja (sobota),
godz. 20.00
CITIZENFOUR, reż. Laura Poitras, Niemcy/Wielka Brytania/USA 2014, 114 min
12. festiwal DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

16 maja (sobota),
godz. 20:00-24:00

Bemowska Noc Muzeów
15-17 maja
(piątek, niedziela)

Lokalna edycja festiwalu Docs Against Gravity

15 maja (piątek),
godz. 14:00

BADJAO. DUCHY Z MORZA (Walking Under Water) reż. Eliza Kubarska, Polska, Wielka Brytania 2013, 76min 12. festiwal DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

15 maja (piątek),
godz. 19.00

Żywienie osób aktywnych fizycznie. Wykład otwarty "Rola nawodnienia, witamin i minerałów w aktywności fizycznej".

15 maja (piątek),
godz. 20.00
FRESH DRESSED reż. Sasha Jenkins, USA, Francja 2014, 82 min 12. festiwal DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL
ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury
kalendarium imprez

23 maja, sobota, godz. 13:00-15:00
Folkowo Bemowo: Warsztaty muzyczno-wokalne z zespołem "Dzikie Jabłka"

Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące koncertowi Folkowo Bemowo. Tym razem w ramach warsztatów stworzymy dwie grupy tematyczne: śpiewu „słowiańskiego” oraz afrykańskich instrumentów perkusyjnych. W finale warsztatów połączymy dwie grupy w jednobrzmiącym wielokulturowym utworze, który uczestnicy zaprezentują na scenie podczas wieczornego koncertu.

Dla opiekuna każdego dziecka, które weźmie udział w warsztatach, przekażemy zaproszenie na bezpłatny udział w koncercie tego samego dnia. 

Grupa warsztatowa: sekcja afrykańsko-perkusyjna
Bębny są najprostszym i najbardziej naturalnym narzędziem osobistego kontaktu z muzyką. Rytmiczne uderzanie dłonią w drżącą membranę z naturalnej skóry, w skupionym kręgu innych, pozytywnie nastawionych ludzi, budzi niezwykłe emocje i wyzwala ogromną siłę w każdym człowieku.
Spotkanie z muzyką bębnów afrykańskich to niezapomniane przeżycie, które integruje ludzi. To zastrzyk energii, świetna rozrywka, ale również praca grupowa, ponieważ uczestnicy w krótkim czasie tworzą 'orkiestrę rytmiczną'. Dodatkowo to wspaniała okazja do rozładowania emocji w twórczy sposób.

Grupa warsztatowa: sekcja słowiańsko-wokalna
Warsztaty śpiewu tradycyjnego są procesem, podczas którego uczestnicy mają możliwość wydobyć
z siebie swój naturalny, nieskrępowany głos. Mogą w nich brać udział również osoby bez przygotowania muzycznego, ponieważ ideą śpiewu tradycyjnego (tzw. białego) jest po prostu swobodne otwarcie się i pozwolenie na poczucie śpiewu w całym ciele. Dlatego też podczas takich warsztatów odbywa się dużo zabaw z dźwiękiem, z ciałem, z ruchem. Zabawy takie pozwalają w bezpiecznej atmosferze przełamać wewnętrzne bariery. Śpiewanie pełnym głosem pozwala pogłębić świadomość własnego ciała, nawiązać lepszy kontakt z ciałem. Przy okazji takich zabaw z dźwiękiem i ciałem uczestnicy uczą się pięknych tradycyjnych polskich i afrykańskich pieśni ludowych, co – niejako przy okazji – daje im możliwość poznania i docenienia bogactwa kultury tradycyjnej.

Prowadzący
Członkowie zespołu Dzikie Jabłka to doświadczeni pedagodzy prowadzący od wielu lat działalność związaną z edukacją muzyczną. Muzycy na co dzień zajmują się promowaniem polskiej kultury ludowej oraz prowadzeniem warsztatów muzycznych i bębniarskich.

Maria Stępień – skrzypaczka w rekonstruującej polską muzykę ludową kapeli Gęsty Kożuch Kurzu oraz ludowej Kapeli Dobrzeliniacy, laureatka wielu nagród w konkursach muzyki ludowej i folkowej. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunkach: skrzypce oraz muzykoterapia. Współorganizatorka cyklu Pograjka Łódzka, brała udział w projektach Akademii Kolbera: Szkoły tradycji oraz Mały Kolberg. Prowadzi działalność badawczą dotyczącą muzyki ludowej na terenie województwa łódzkiego oraz prowadzi zajęcia dla dzieci oparte na tańcach i zabawach tradycyjnych z elementami muzykoterapii. Współpracuje z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Żychlinie, Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, Teatrem Szwalnia i Akademickim Ośrodkiem Inicjatyw Artystycznych.

Sylwia Walczak – założycielka Akademii Rytmu Folk’n’Roll, od 2005 r. prowadzi warsztaty gry na bębnach afrykańskich: regularne zajęcia w Łodzi oraz warsztaty podczas festiwali, szkoleń, imprez integracyjnych na terenie kraju. (www.folkandroll.pl)

Małgorzata Ciesielska-Gułaj – z wykształcenia pedagog, doświadczenie pedagogiczne od 1995 r., od 2011 r. prowadzi regularne i cykliczne warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży. Wokalistka w zespole Dzikie Jabłka oraz City Bum Bum. Śpiewu białego uczyła się u Magdy Sobczak-Kotnarowskiej, Agaty Harz, Adama Struga, Ilji Sajtanowa, Jurija Pastuszenki i Witolda Kozłowskiego. Śpiewała na scenach dużych i małych w Polsce, w Szkocji, we Włoszech, u boku znakomitych muzyków, takich jak: Seckou Keita, Adama Bilorou Dembele, Bouba Kouyate czy Andy Camara. W grudniu 2013 roku otrzymała nagrodę specjalną im. Anny Kiełbusiewicz dla najlepszej wokalistki konkursu Scena Otwarta podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”. (www.ekobity.pl)
Bartosz Gułaj - muzyk, bębniarz, nauczyciel, od 2003 związany z muzyką perkusyjną Afryki Zachodniej w szkole rytmu i zespole City Bum Bum. Prowadzi warsztaty muzyczne oraz występy młodzieżowych zespołów bębniarzy.

Miejsce: Sala Koncertowa Bemowskiego Centrum Kultury
wiek: 7-16 lat
udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy: warsztaty@artbem.pl 


23 maja (sobota), godz. 19:00
Folkowo Bemowo: Koncert Laureatów Radiowego Festiwalu "Nowa Tradycja"

W sobotę 23 maja spotykamy się z laureatami Festiwali Folkowych Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Obok nagrodzonej w ubiegłym roku formacji "Dzikie Jabłka" wystąpi uczestnik tegorocznego Festiwalu - „Warszawska Orkiestra Sentymentalna”. Jury pod przewodnictwem wybitnego kompozytora Ola Walickiego nagrodziło „Warszawską Orkiestrę Sentymentalną” specjalnym wyróżnieniem - "za stylowość wykonania".

DZIKIE JABŁKA

Połączyła ich miłość do muzyki i naszych korzeni oraz idea promowania tolerancji i wielokulturowości. Przez muzykę pokazują, że każda kultura, która wyrasta z ziemi, niezależnie od tego, na którym kontynencie, dotyka tych samych miejsc w ludzkich duszach. Że różnice nie są po to, by dzielić, ale żeby ubogacać. Członkowie zespołu dkryli bowiem, że to, co żywe, posiada puls i - o ile kultury różnią się od siebie ogromnie - to puls jest często ten sam. Połączenie Afryki i Polski przychodzi im więc tak naturalnie, jak jabłka łączą się z cynamonem.

Dzikie Jabłka to energia źródeł. To wspólnie brzmiące dwa żywioły: słowiańska melodyjna nuta

i porywający rytm afrykańskich bębnów. To nie inspiracja Afryką czy polskim folklorem, lecz ich żywe zespolenie. Ta muzyka ma smak owoców z drzewa, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki.

Występy zespołu są dla odbiorców niezwykłym przeżyciem i potężną dawką pozytywnej energii. Dowodem tego są entuzjastyczne reakcje publiczności, znakomite recenzje oraz liczne nagrody na czołowych polskich festiwalach muzyki folkowej, a wśród nich: Nagroda Publiczności „Burza Braw” oraz III miejsce podczas Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (2014), I miejsce w konkursie Scena Otwarta XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" (2013) - „za ogień i charyzmę, harmonię i spójność koncepcji w łączeniu kultur: słowiańskiej i afrykańskiej, oraz powrót do idei folku”, nagroda im. Anny Kiełbusiewicz dla najlepszej wokalistki konkursu Scena Otwarta dla Małgorzaty Ciesielskiej-Gułaj – wokalistki zespołu Dzikie Jabłka, Złota Fujara czyli Grand Prix konkursu V Dragon Folk Fest (2014) w Poznaniu, 4xTAK i znakomite recenzje jurorów w VI edycji programu Must Be the Music – Tylko Muzyka.

Skład:

Małgorzata Ciesielska-Gułaj – śpiew, harmonia
Maria Stępień – skrzypce, śpiew
Sylwia Walczak – djembe, perkusjonalia
Bartosz Gułaj – bębny (dunumba, djembe), śpiew, balafon, flet
Dawid Koniecki – bębny (sangban, djembe), przeszkadzajki
Damian Siuta – gitara basowa, bębny (dunumba, kenkeni, cajon)

 

WARSZAWSKA ORKIESTRA SENTYMENTALNA

Orkiestra odwołuje się do międzywojennego, warszawskiego folkloru miejskiego starając się przywrócić mu dawny blask, a zarazem poprzez autorskie, często zaskakujące nowatorstwem interpretacje tworzą bardzo oryginalny i  udany pomost między muzyczną tradycją a współczesnością.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół pod kierownictwem Gabrieli Mościckiej występujący w różnych składach i okolicznościach, rozsmakowany w dawnych, przedwojennych melodiach. Zespół wykonuje m. in. piosenki z repertuaru Adama Astona, Mieczysława Fogga, Wiery Gran, Sławy Przybylskiej, jak również własne kompozycje w podobnym klimacie. W repertuarze Orkiestry znajdują się utwory o wpływach rosyjskich, żydowskich i polskiej muzyki ludowej (głównie z Mazowsza).

Aranżacje i sposób wykonania wybranych utworów jest wierny ich oryginalnemu decorum, jednakże nie jest rekonstrukcją, a wspólnym dziełem wykonawców. Zespół kultywuje miejski folklor sprzed lat, w autentyczny sposób oddając urok dawnych melodii.

Pomysłodawczyni zespołu od 2011 roku współtworzyła Grupę Teatralną Warszawiaki, której działania animacyjne, muzyczne i teatralne skupiały się na szerzeniu folkloru miejskiego, Orkiestra Sentymentalna jest m. in. owocem tych doświadczeń.

 

Miejsce: Sala Koncertowa Bemowskiego Centrum Kultury
Bilety: bilety: 20 zł (norm.), 15 zł (ulg.) Partnerzy:

 

 
 
ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury