artbem_gora
 
 
ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury
artbem_bok

   

   
Bemowo Wspiera Talenty
Grupa Zgoda na festiwvalu Malta Festival
 


29 stycznia, piątek,
godz. 19:00

PRACOWNIA PODRÓŻY: WYPRAWA ROWEROWA KAUKAZ 2015
28 stycznia, czwartek, godz. 19:00
SPOTKANIE BEMOWSKIEGO KLUBU KSIĄŻKI
27 stycznia, środa,
godz. 19:00

SPOTKANIE AUTORSKIE
Z MAGDALENĄ GRZEBAŁKOWSKĄ
24 stycznia, niedziela, godz. 11:00 i 13:00
TEATRALNY PORANEK BAJKOWY: PAN KALAFIOR NA BIEGUNIE
23 stycznia, sobota,
godz. 12:00-14:00

MIĘDZYPOKOLENIOWE WARSZTATY WOKALNE Z ZESPOŁEM HAPPY PLAY DIXIELAND JAZZ

23 stycznia, sobota,
godz. 19:00

FOLKOWO BEMOWO: HAPPY PLAY DIXIELAND BAND

23 stycznia, sobota,
godz. 11:00 i 14:30

Balet "Dziadek do orzechów" dla dzieci od lat 3
21 stycznia, czwartek, godz. 19:00
DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY: POWIĘKSZENIE
20 stycznia, środa,
godz. 19:00

WYKŁADY HISTORYCZNE: BEMOWO NIEODKRYTE WYKŁAD PIERWSZY: ŻYCIE W PŁYCIE. BEMOWO LAT 70./80.
14 stycznia, czwartek, godz. 11:00
FILMOWY PORANEK DLA SENIORÓW: DISCO POLO

14 stycznia, czwartek, godz. 18:30
90. urodziny Janusza Praszczura Orlowskiego
10 stycznia, niedziela, godz. 11:00 i 13:00
TEATRALNY PORANEK BAJKOWY: POLARNA PRZYGODA
ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury
kalendarium imprez


20 i 21 lutego (piątek, sobota), godz.19:00
Spektakl - premiera "WHENEVER THERE ARE PEOPLE TO DANCE, UNTIL THAN WE'RE GONNA" TERAZ POLIŻ//BLAUE FRAU

„Whenever there are people to dance, until than we’re gonna” to wynik trwającej od półtora roku współpracy polskiej Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ i fińskiej grupy szwedzkojęzycznej Blaue Frau.
To spektakl-podróż, spektakl-przygoda, spektakl-misja science-fiction. Artystki zabierają widzów do swojej Utopii - międzynarodowej, wielojęzycznej, futurystycznej wizji idealnego świata, gdzie wszystkie problemy zostały już rozwiązane, nie ma nierówności, przemocy i lęku, wszystko jest możliwe, a marzenia są po prostu planami na przyszłość. Spektakl (podobnie jak proces pracy nad nim) miesza języki (polski, szwedzki, angielski) i tradycje.
Tytuł „Whenever there are people to dance, until than we’re gonna” jest właściwie nieprzetłumaczalny ani na język polski, ani na szwedzki, ze względu na to, że w języku angielskim również nie jest zrozumiały. Porównywalną frazą w języku polskim mogłoby być: „Kiedykolwiek by są ludzie do tańca, aż do bardziej zamierzamy”. Taki tytuł nie powinien istnieć - podobnie jak utopia prawdopodobnie nie istnieje. Ale artystki starają się ją odnaleźć, nazwać, dążyć do niej - i te wysiłki są ważniejsze niż błędy popełniane po drodze. W idealnym świecie można popełniać błędy.
Spektakl miał premierę 22 listopada 2014 roku w Helsinkach. Organizacja polskiej premiery jest możliwa dzięki środkom zebranym w trakcie akcji crowdfundingowej na portalu Polak Potrafi i wsparciu Bemowskiego Centrum Kultury.

BLAUE FRAU to fiński duet szwedzkojęzyczny. Feministki ze Skandynawii, z której nasze matki sprowadzały nylonowe rajstopy i suszarki do włosów. Ze świata designu, drewnianych domków i bardzo ciemnych zim. Z raju dla drwali i matek samotnie wychowujących dzieci, ale wciąż nie dla feministek. Sonja Ahlfors i Joanna Wingren stworzyły BLAUE FRAU w 2005 roku w Helsinkach. Występowały między innymi na Scenie Impresaryjnej Stockholms Stadsteater i w Stockholm’s Parkteatern oraz gościły na festiwalu teatralnym Tampereen Teatterikesä i berlińskim Theatre Festival. Współpracowały z Svenska Teatern, Teater Viirus, Klockriketeatern, Korjaamo and Wasa Teater w Finlandii i Riksteatern w Szwecji. Są jedynym profesjonalnym feministycznym teatrem w Finlandii i aktualnie współpracują z TERAZ POLIŻ.

TERAZ POLIŻ to polskie feministki, jest ich jedenaście, bo we dwie nie dałyby rady. Pracują w kraju doskonałym dla zbieraczy opowieści, wielbicieli zdrowego jedzenia i dobrej literatury. W kraju, gdzie ludzie razem bawią się lepiej niż osobno, nie boją się bliskości, ale wciąż boją się feminizmu. W spektaklu udział biorą: Marta Jalowska, Dorota Glac, Ula Kijak, Adrianna Kornecka i Emanuela Osowska. Oprócz nich w skład grupy wchodzą: Ilona Błaut, Alina Gajdamowicz, Marta Ogrodzińska-Miłoszewska, Marta Wesołowska, Kamila Worobiej i Anna Zakościelna.
TERAZ POLIŻ powstało w 2008 roku w Warszawie jako niezależna grupa twórczych kobiet związanych z teatrem i od początku swojej działalności kładzie nacisk na teatralną twórczość związaną z kobietami i kobiecością. Wielokrotnie powraca do tematyki wykluczenia i przemocy, regularnie angażuje się w działania dla dzieci i młodzieży. W ramach swojej działalności realizuje spektakle, czytania, słuchowiska oraz wiele innych działań performatywnych, happeningów, warsztatów dla dzieci i młodzieży.
W spektaklu aktorki posługiwać się będą trzema językami: polskim, szwedzkim i angielskim. Spektakl dostępny jest dla widzów polsko- i angielskojęzycznych.

Produkcja spektaklu realizowana jest m.in. dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.
Spektakl został objęty patronatem Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/"
Partnerzy:
Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ http://www.terazpoliz.com.pl
Blaue Frau http://blauefrau.com
Bemowskie Centrum Kultury http://www.artbem.pl

Miejsce: Klub Karuzela, ul. Konarskiego 85, Osiedle Przyjaźń, bilety: 15 zl/ 20 zł
21 lutego (sobota), godz. 13:00
Folkowo Bemowo: warsztaty śpiewu i perkusji ciała z Karoliną Cichą.

Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące koncertowi Karoliny Cichej & Barta Pałygi „Wieloma językami”, który odbędzie się 21 lutego w Bemowskim Centrum Kultury.
Tym razem będą to warsztaty śpiewu i perkusji ciała dla dzieci, które poprowadzi Karolina Cicha. W ramach warsztatów dzieci nauczą się dwóch pieśni - tradycyjnej i w języku białoruskim. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak nogi mogą pomóc w zapamiętaniu rytmu pieśni - zrobimy aranżację na chór i nogi, a efekty pracy warsztatowej zaprezentujemy podczas koncertu „Wieloma językami". Białoruski to jeden z dziewięciu języków, którymi mówią mniejszości zamieszkujące północno-wschodnią Polskę. Język niezwykle śpiewny, pełen łagodności i wigoru.

KAROLINA CICHA - kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka - rozpoznawalna dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Jej droga twórcza rozpoczęła się od koncertowania solowego. W 2009 roku założyła zespół i zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: Znalazła się na płcie GAJCY! wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Według serwisu INTERIA jej „Miłość bez jutra" z tej płyty okazała się jednym z 10 najlepszych utworów w polskim rocku 2009. Od tego debiutu wydała płyty: „WAWA2010.PL" (2010), „DO LUDOŻERCÓW" (2010), „MIEKKIE MASZYNY" (2012), „WIELOMA JĘZYKAMI / 9 Languages" (2013).

Dla opiekuna każdego dziecka, które weźmie udział w warsztatach, przekażemy zaproszenie na bezpłatny udział w koncercie „Wieloma językami”.

Miejsce: Sala Koncertowa w Bemowskim Centrum Kultury,
udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
Zapisy: malgorzata.sachryn@artbem.pl
Wiek uczestników: 7-15 lat
21 lutego (sobota), godz. 17:30
Folkowo Bemowo: "Między Wschodem a Zachodem" - spotkanie z Katarzyną i Pawłem Winiarskimi z Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach.

Po świecie, w którym wszyscy są Inni i wszyscy są miejscowi i po największym pograniczu językowym Europy, czyli po Podlasiu, oprowadzą słuchaczy koncertu Katarzyna i Paweł Winiarscy, animatorzy kultury, którzy 12 lat temu porzucili bezpieczne i oczywiste centrum Polski i zamieszkali na pograniczu - w Teremiskach, w Puszczy Białowieskiej. Opowiedzą, jak uczyli się nowego języka historii, o swoich działaniach edukacyjnych i Teatrze w Teremiskach (prowadzonych w ramach Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia) i o tym, dlaczego rozwój nie jest możliwy bez otwarcia się na innych.

Katarzyna Winiarska – animatorka kultury, absolwentka Instytutu Kultury i Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, współautorka (wspólnie z Danutą i Jackiem Kuroniami oraz mężem Pawłem Winiarskim w ramach Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia) projektu i programu Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach, którym współkieruje od momentu powstania. Autorka i nauczycielka programu edukacji międzykulturowej „Oikoumene”, założycielka i autorka programu Teatru w Stodole w Teremiskach działającego od 2004 roku, współtwórczyni spektaklu „Opowieści Teremiszczańskie” oraz Muzeum Teremiszczańskiego, redaktorka książki „Opowieści Teremiszczańskie”. Od 10 lat realizuje stałe i szeroko zakrojone działania animacji kultury w gminie Białowieża, będąc ich współtwórczynią, animatorką i koordynatorką m.in. program Białowieża Czyta Dzieciom, Ze sztuką na Ty, Między Wschodem a Zachodem i programu współpracy ze środowiskiem podlaskich Białorusinów. Tegoroczna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Paweł Winiarski – animator kultury, socjolog, absolwent Collegium Civitas w Warszawie; doktorant w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Współautor projektu i programu Uniwersytetu Powszechnego, którym współkieruje od momentu powstania; współtwórca Teatru w Stodole w Teremiskach, współautor książki „Opowieści Teremiszczańskie” i filmu "Między Wschodem a Zachodem". Realizuje działania animacji kultury w gminie Białowieża jako ich współtwórca i animator oraz prowadzi badania społeczne na tym terenie (Bukowska et al: „Światy społeczne Białowieży. Diagnoza kapitału kulturowego” raport z badań 2012, „Kapitał kulturowy w działaniu” 2013).
www.teremiski.edu.pl

Miejsce: Sala Koncertowa Bemowskiego Centrum Kultury, wstęp wolny
21 lutego (sobota), godz. 19:00
Folkowo Bemowo: Karolina Cicha & Bart Pałyga "Wieloma językami" - koncert na kilkanaście instrumentów i dziewięć języków.

Koncert „Wieloma językami” nawiązuje do tradycji Podlasia – regionu, z którego pochodzi Karolina Cicha. Podczas koncertu usłyszymy piosenki w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto. Obok nowoczesnych samplerów i looperów zabrzmią etniczne instrumenty, takie jak morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola. Pojawi się też archaiczny śpiew alikwotowy. Podstawowy skład „Wieloma językami" to multiinstrumentalny duet z Bartem Pałygą, który jest współautorem aranżacji. Niekiedy duet zaprasza gości. „Spółka" poszerza się wówczas o cymbały Mateusza Szemraja, gadułkę Marty Sołek i.in.

„Wieloma językami” czerpie ze skali muzyki tradycyjnej, jednak nie jest archiwalną składanką, lecz spójną całością mówiącą nowoczesnym językiem muzycznym. Ten język zbudowany jest na oryginalnym stylu dwóch osobowości, ich charyzmie i doświadczeniu w ekspresji muzycznej, zdobytych w przedsięwzięciach związanych z muzyką etniczną, archaiczną i rockową.

Bialystok Majn Hejm official video: www.youtu.be/yPJIMQS7C5Q

Miejsce: Sala Koncertowa Bemowskiego Centrum Kultury, bilety: 20 zł (norm.), 15 zł (ulg.)Partnerzy:

 

 
 
ART.BEM Bemowskie Centrum Kultury